HastalaraTavsiyeler

Hastalara
Tavsiyeler


Sarı nokta hastalığının hastalar üzerindeki etkisini anlamak önemlidir.
Yaş tip sarı nokta hastalığının neden olduğu merkezi görme kaybı okumak, araba kullanmak gibi aktiviteleri çok güç hale getirebilir. Diğer yaşlı kişilere kıyasla yaş tip sarı nokta hastaları arasında para idaresi, telefon kullanmak, hafif ev işlerini gerçekleştirmek, alışveriş ve yemek hazırlamak gibi aktiviteleri yapmakta güçlük çektiğini bildirenler daha fazla sayıdadır.

Görmede azalmanın sadece pratik uygulamalar üzerine değil, aynı zamanda psikolojik ve duygusal durum üzerine de etkisi bulunmaktadır. Yaş tip sarı nokta hastalığı, hastaların yaşam kalitesini kanser, inme ya da diyalize bağlı yaşama gibi diğer birçok ciddi durum kadar etkilemektedir.

Düzenli Göz Muayenesi Önemlidir
Eğer 50 yaş ve üzerinde iseniz düzenli olarak göz muayenesine gitmeniz ve özellikle makula yani göz dibi açısından muayene edilmeniz anlamlı olacaktır.
Düzenli göz muayenesi, hastalığın erken tespit edilmesi ve hasarın önlenmesi açısından önemlidir. Düzenli muayene, aynı zamanda, sürücüler gibi görmenin iyi olmasını gerektiren mesleklerde çalışan insanlar ve diyabet, glokom (göz tansiyonu) veya yüksek kan basıncı gibi bazı sağlık sorunları olan kişiler için de önemlidir.

Sarı Nokta Hastalığı ve Mutfak
- Hayatınızı kolaylaştırmak adına mutfak tezgahı ve tezgahın üst kısmındaki dolapları tabak, çanak ve tencerelerden ayrıştırabilmek amacı ile kontrast renklere boyayabilirsiniz.
- Kendiniz için güvenli ve pratik bir sistem yaratın, mutfağınızı yeniden düzenleyip organize edin.
- Mutfakta her şey için (tabak, çanak, yiyecek, içecek, çöp torbaları, deterjan vb.) bir yer belirleyin ve bunu kesinlikle değiştirmeyin veya değiştirilmesine müsaade etmeyin. Böylece ulaşmak, kullanmak veya tüketmek istediklerinize en hızlı ve güvenli bir şekilde erişmiş olursunuz.
- Herhangi bir şeyi yemeden ya da içmeden önce mutlaka koklayın, elinize aldığınız malzemenin istediğiniz doğru malzeme olduğundan emin olun.
- Mutfakta bulunan elektrik prizlerinin çevresini duvardan farklı bir renge boyayın, gerekirse priz çevresine renkli bir bant yapıştırıp bölgeyi daha belirgin hale getirin.
- Ocak yüzeyi açık bir renge sahipse paslanmaz çelik tencere, tava, çaydanlık ve çömlek yerine güvenliğiniz açısından koyu renkli çanak ve çömlekleri tercih edin.
- Masa örtünüz koyu bir renge sahipse açık renk tabak ve kapları kullanın, eğer açık renk masa örtüsü kullanıyorsanız da koyu renk tabak tercih edin.
- Yerde kullandığınız ufak bir halı veya kilim varsa hemen kaldırın çünkü iş yaptığınız sırada onu fark edemeyebilir, düşebilir ve kendinize zarar verebilirsiniz.
- Kendine zarar vermemek için dolap kapaklarını ve çekmeceleri her zaman kapalı tutun ve her zaman her şeyin yerli yerinde olduğundan emin olun.
- Standart ölçek kapları yerine ufak ölçek kaplarını tercih edin çünkü standart olanların üzerindeki rakamları, çizgileri görmek ve fark etmek zor olabilir.
- Sakladığınız yiyecekler ve içecekler için saat yöntemini kullanın. Örneğin makarna saat 2 yönünde, meyve suyu saat 3 yönünde vb.
- Ocağınızın üzerindeki en çok kullandığınız ayar düğmelerini kendinize göre anlayacağınız şekilde işaretleyin, işaretlemek için tırnak parlatıcı veya tırnak boyası tercih edebilirsiniz.
- Kalın keçeli kalemle dolapta en çok kullandığınız kavanoz ve kapları işaretleyin, üstlerine içinde ne olduğunu yazarak ayrıştırın. Örn. peynir kabı, yoğurt, reçel vb.

Sarı Nokta Hastalığı ve Banyo
- Banyonuzu kendi kullanımınız için güvenli ve pratik hale getirin. Bunun için bir arkadaşınızdan veya alabiliyorsanız tanıdık bir iç mimardan yardım alın.
- Banyonun ışıklandırmasını normal banyolara göre çok daha aydınlık hale getirin. Bunun için elektrikçinizle temasa geçip kendisinden de bu ihtiyaca yönelik çözüm önerileri getirmesini bekleyin.
- Banyo içinde ışıklı ve büyüten ayna kullanmayı tercih edin.
- Renkli bir diş macunu kullanın böylece diş fırçasının üzerindeki macunu belirgin olarak görebilirsiniz.
- Duvar rengi ile farklı, kontrast renkte havlular tercih etmeniz havluları daha belirgin olarak fark etmenize olanak tanıyacaktır.
- Küvet veya duş bölgesinde ayağınızın yerde kaymasını engelleyecek mat yüzey (paspasvari) kullanın.
- Renkli bir sünger kullanmanız küvet dolarken suyun hangi seviyeye geldiğini anlamanıza yardımcı olacaktır.
- Banyo içinde eczane dolabınız varsa, son kullanım tarihi geçmiş ilaç ve kremleri yanlışlıkla kullanmamak için atın.
- Her ilaç, vitamin veya kremin üzerine siyah keçeli kalemle ne olduğunu büyük harflerle yazın. Örn. tansiyon ilacı, ağrı kesici vb.

Sarı Nokta Hastalığı ve Seyahat - Dolaşma Özgürlüğü
- Evden çıkmadan önce kendinizi o gün yapacağınız aktiviteler için hazırlayın; nereye gideceğinizi, hangi işi halledeceğinizi önceden belirleyip evde ona göre hazırlık yapın.
- Bozuk paraları ayrı ayrı katlanmış kağıtların içine koyun, her bir kağıdın üzerine paranın miktarını yazın.
- Işığı bol bir mekandan loş bir alana geçiş yapmadan önce, yeni ortama gözlerinizi alıştırabilmek için bir kaç dakika bekleyin.
- Yoldaki levha, işaret ve yazıları okuyabilmek için yanınızda büyüteç ve el feneri bulundurun.
- Günlük olarak yapacaklarınızı yazdığınız bir not defteri yerine ses kayıt cihazı bulundurun ve gerçekleştirdiğiniz her bir aktiviteden sonra günün geri kalanı için yapacaklarınızı hatırlamak amacı ile tekrar dinleyin. Not defterine aldığınız notları okumakta güçlük çekebilirsiniz.
- Otobüste, dolmuşta vapurda veya metroda seyahat ederken yanınızdaki yolcudan veya şoförden ineceğiniz yeri önceden söyleyerek sizi uyarmalarını rica edin.

Sarı Nokta Hastalığı ve Güneş
- Güneş her ne kadar henüz klinik açıdan sarı nokta hastalığının bir sebebi olarak kabul edilmese de, yapılan araştırmalar güneşin zararlı UV ışınlarının sarı nokta hastalığını tetikleyebilecek bir risk faktörü olduğunu göstermektedir.
- UV-A ve UV-B ışınlarının hem cilt hem de göz üzerindeki zararlı etkileri bilinmektedir. Bu noktada oftalmologlar, %98-100 UV-A ve UV-B korumalı güneş gözlüğü kullanmayı koruyucu bir tedbir olarak önermektedir.
- Güneşten korunabilmek adına başımızı saran, siperli şapkalar kullanmak ekstra bir koruma sağlamaya yardımcı olacaktır.
- Sarı nokta hastası iseniz dışarı çıkarken koruyucu gözlük ve şapkanızı takmayı ihmal etmeyin.

05.01.2016

Bu sitedeki bilgiler bir hekim veya eczacıya danışmanın yerine geçemez. Daha fazla bilgi için bir hekime ve/veya bir eczacıya danışınız.