Diyabetik MakülerÖdem Nedir?

Diyabetik Maküler
Ödem Nedir?

 • 23274

Diyabetik retinopati diyabet hastalarında kan glukozunun yüksek olmasından kaynaklanan her tür retina (görmeye yarayan sinir hücrelerinin bulunduğu tabaka) hasarını kapsayan genel bir terimdir. Diyabetik retinopatinin seyri sırasında herhangi bir zamanda, zayıflayan damarlardan sızan kan ve sıvı makula adı verilen görme merkezinde birikebilir. Bu birikim makulada şişmeye (ödeme) ve görmenin bulanıklaşmasına neden olabilir. Buna diyabetik maküler ödem adı verilir.
Diyabetik Retinopati (DR), diyabetle ilişkili en sık görülen göz hastalığı olup 20-74 yaş aralığında çalışan yetişkinlerde körlüğün en önemli sebebidir. Diyabetik retinopati kronik ve ilerleyici bir hastalıktır. Diyabetli hastalarda yaygındır ve anlamlı görme kaybına neden olabilir. Diyabetik Maküler Ödeme bağlı görme bozukluğu ise diyabetik retinopatisi olan hasta alt grubunda gelişen, diyabete bağlı bir göz komplikasyonudur; görme bozukluğuna ve tedavi edilmediği takdirde körlüğe yol açmaktadır.

 • DMÖ ve Göz

  DMÖ ve Göz

  Retina gözün arka kısmında yer alan ince bir film tabakasıdır. Retina görmeyi sağlayan tabakadır. Retinanın ortasına doğru, net ve ayrıntıları görmekten sorumlu olan makula bulunur.

 • Sağlıklı Retina

  Sağlıklı Retina

  Sağlıklı retinada makulanın orta kısmı olan fovea hafif çukurlaşmış görünür.

 • DMÖ ve Retina

  DMÖ ve Retina

  DMÖ olan gözde kan damarlarından sızıntı olur. Sızan bu sıvı retina ve makulada birikir. Bu da makulanın şişmesine yol açar. Şiş olan makula ile ince ayrıntıları görmek zorlaşır.

  05.01.2016

Bu sitedeki bilgiler bir hekim veya eczacıya danışmanın yerine geçemez. Daha fazla bilgi için bir hekime ve/veya bir eczacıya danışınız.